Jak hledat nové zaměstnání
Nemáte práci? Nebo máte práci, která Vás nebaví? Nerozumíte si se šéfem nebo s kolegy? Asi by to chtělo změnu. Ale jak začít?
Začněte u sebe
Co Vás zajímá, jaké je Vaše vysněné zaměstnání? Co rádi děláte? Jak podle Vás vypadá ideální zaměstnavatel? To všechno jsou důležité otázky, na které bychom si měli odpovědět, než vůbec se samotným hledáním práce začneme.
Také je dobré zamyslet se nad sebou samým – co jsou Vaše přednosti, jaké máte dovednosti a zájmy, jakého zaměstnavatele vlastně hledáte, jaké jsou Vaše hodnoty?
Pokud si dokážete na tyto otázky uspokojivě odpovědět, pak jste připraveni najít si novou práci!
Existuje mnoho možností, jak s hledáním zaměstnání začít – tady jsou některá z nich...
Dnešní svět je online
Na úvod máme jedno důležité doporučení: nezapomeňte si pročistit svůj profil na sociálních sítích – zaměstnavatelé často uchazeče o zaměstnání prověřují na internetu, proto dbejte na to, aby Váš veřejný profil potenciálního zaměstnavatele neodradil.
Ideální začátek je porozhlédnout se po volných místech na internetu. Je mnoho webových portálů (ano, jste tu správně), kde se nabídky práce od zaměstnavatelů shromažďují, můžete však také zabrousit na stránky jednotlivých zaměstnavatelů – mnoho z nich hledá zaměstnance nejen přes zmíněné portály, ale také přes kariérní stránky na svých vlastních webech. Dozvíte se zde i spoustu prospěšných informací, které můžete využít při pohovoru.
Personální agentury
Při hledání také můžete zkusit využít pomoci personální agentury. Ty často dlouhodobě spolupracují se svými zavedenými zaměstnavateli a jsou schopny Vám v krátkém čase nabídnout více volných pozic. Personalista Vás vyslechne a nabídne různé možnosti.
Počítejte ale s tím, že budete mít před sebou minimálně o jeden pohovor navíc, právě s personální agenturou, která Vás poté pošle na skutečný pohovor k vybranému zaměstnavateli.
Úřad práce
Dalším řešením je registrovat se na Úřadu práce, který také shromažďuje nabídky od zaměstnavatelů, a může Vám tak nabídnout možnost pracovního uplatnění.
Rozhoďte vlastní sítě
Důležitým bodem je také šířit do světa informaci o tom, že práci hledáte. Dejte svým přátelům a známým vědět, že chcete pracovat! Až 75 % pracovních míst se naplní pomocí známých a doporučení, proto neváhejte a všude rozhlaste, třeba přes Facebook, že hledáte novou práci.
Závěrem
Při využití výše popsaných možností jistě brzo narazíte na nabídky, které Vás zaujmou. Pak přijde na řadu další krok a tím oslovení potenciálního zaměstnavatele. Jak zaměstnavatele oslovit a sepsat motivační (nebo také "průvodní") dopis se dozvíte v následujícím článku Jak napsat motivační dopis.