Jak napsat motivační dopis
Motivační dopis se v několika posledních letech proměnil. Z dlouhých slohových prací se stal spíše „dopisem“ průvodním, který by vás měl představit v několika řádcích a u člověka na druhé straně vzbudit chuť vás osobně poznat.
Jsou firmy, které motivační dopis vyžadují. V takovém případě si na něm dejte extra záležet. Ostatním firmám postačí krátký průvodní dopis. Ať už budete psát jeden nebo druhý, je dobré řídit se několika jednoduchými radami.
Méně je více
Když se pustíte do sepisování motivačního dopisu, uvědomte si, komu je adresovaný. Personalistu, který bude dopis číst, musíte zaujmout. Proto se snažte psát o tom, co by personalistu mohlo zajímat a nevešlo se (nebo nehodilo) do životopisu. Ideální je se podívat do inzerátu a popsat vaše osobní zkušenosti s tím, co v nabídce firma požaduje.
Délka motivačního dopisu se pohybuje od poloviny strany po jednu stranu. Delší motivační dopisy se nikomu nebudou chtít číst. Délku můžete ovlivnit tím, že omezíte klišé, která se v motivačních dopisech opakují.
Úprava dopisu
Jak u životopisu, tak u motivačního dopisu platí, že by měl být bez pravopisných chyb a překlepů.
V úvodu napište, o jakou pozici se ucházíte. Čím konkrétnější budete, tím lépe. Obecně zasílané motivační dopisy a CV většinou skončí v propadlišti dějin.
Pozor si také dejte na „kopírování“ jmen osob a firem, které oslovujete. Není vhodné napsat, že jste vždy chtěli pracovat ve firmě XYZ, a pak to poslat do firmy ZYX.
Ať už posíláte motivační dopis poštou nebo e-mailem, napište kontaktní údaje – ideálně mobilní číslo a e-mailovou adresu. V následujících dnech pak přijímejte hovory i z neznámých čísel a kontrolujte složku nevyžádané pošty.
Pozitivní a sebevědomý tón
V motivační dopise se vyvarujte negativních poznámek a komentářů – ať už směrem k bývalému zaměstnavateli nebo k sobě. Lepší je nasadit pozitivně sebevědomý tón a tím vzbudit u personalisty chuť si vás poslechnout osobně.
Pokud ve firmě znáte nějakou osobu, v motivačním dopise ji zmiňte nebo ji rovnou poproste, ať personalistovi váš motivační dopis a životopis pošle napřímo.
Struktura motivačního dopisu
Dopis by měl mít maximálně 3 – 4 odstavce:
- V prvním odstavci napište, na jakou pozici reagujete. Pokud je to možné, dopis vždy adresujte konkrétní osobě.
- Ve druhém odstavci napište, co vás na pozici zaujalo a jak uplatníte své zkušenosti a dovednosti.
- Ve třetím napište, čím budete přínosem, co tam chcete dělat – vaši vizi na dané pozici. Můžete přidat i něco konkrétního, co vás zaujalo na webu nebo co víte od známých.
- V posledním odstavci si můžete říct o setkání!
Závěrem
Teď, když už víte, jak správně sepsat motivační dopis, se můžete vrhnout na neméně důležitou část procesu oslovení zaměstnavatele a tím je odeslání vhodného životopisu, neboli moderně CV.
O tom, jak správně sestavit strukturovaný životopis, pojednává náš další článek: Jak napsat životopis.